ZREALIZOWANE AKCJE:
V Podhalańskie Dni Recyklingu 2019

4 października 2019

W dniu 4 października 2019 roku  odbyła się piąta edycja Podhalańskich Dni Recyklingu. Na nowotarskim Rynku dzieci z okolicznych szkół dowiedziały się jak segregować odpady, czym są elektrośmieci oraz co możemy zrobić, aby minimalizować ilość wytwarzanych w gospodarstwach domowych odpadów!

Nowosądeckie Dni Czystego Powietrza i Recyklingu 2019

3 października

3 października odbyły się Nowosądeckie Dni Czystego Powietrza i Recyklingu 2019. Piknik ekologiczny, zaplanowany w ramach akcji, na Małopolskim Placu Rekreacji Przestrzennej przyciągnął blisko 700 uczniów okolicznych szkół.

IV Podhalańskie Dni Recyklingu 2018

27 września 2018

27 września na Rynku Miejskim w Nowym Targu odbyła się IV edycja Podhalańskich Dni Recyklingu, podczas których można było obejrzeć prezentacje i wystawy o charakterze ekologicznym oraz wziąć udział w konkursach i warsztatach plastycznych.

III Podhalańskie Dni Recyklingu 2017

22 września 2017

22 września 2017 w Nowym Targu odbyła się trzecia już edycja Podhalańskich Dni Recyklingu, mających na celu zmotywowanie mieszkańców do selektywnego pozbywania się odpadów komunalnych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Organizatorami akcji są: Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA oraz Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

II Podhalańskie Dni Recyklingu 2016

9 lipca - 25 października 2016 roku

Akcja w Nowym Targu dotyczyła szeroko pojętej tematyki recyklingu (nie tylko elektroodpadów, jak poprzednie akcje). Pierwsze wydarzenia miały miejsce w wakacje, na nowotarskim Rynku, gdzie odbył się ekologiczny piknik dla rodzin. Przez cały dzień, mieszkańcy mogli oglądać interaktywną wystawę blisko dwudziestu eksponatów, które obrazują zasady fizyki i wybrane prawa natury. Między innymi można było zobaczyć: wielką trójwymiarową twarz Einsteina, która "wodzi oczami" za obserwatorem, rower - generator prądu, wir wodny zamknięty w szklanej kuli, kołyskę Newtona, koła ze złudzeniami optycznymi.

Mieszkańcy zobaczyli też wystawę ilustrowanych plansz edukacyjnych na temat recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

I Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu w Nowym Targu 2015

Październik - listopad 2015 roku

W pierwszym dniu Akcji ponad 200 dzieci z lokalnych szkół podstawowych i gimnazjów, w przebraniach imitujących elektroodpady, protestowało "w imieniu elektrośmieci" i domagało się "prawa do drugiego życia i przekazania sprzętu do recyklingu". Eko-pochód po energetycznych występach zespołów cheerleaderek z lokalnych szkół przeszedł do Szkoły Muzycznej im. F. Chopina, gdzie odbyła się dalsza część akcji. Po drodze organizatorzy rozdawali mieszkańcom materiały informacyjne pokazujące, co należy robić z zużytym sprzętem i dlaczego może on być odpadem niebezpiecznym. W dalszej części spotkania, już podczas Gali Ambasadorów Projektu "Włącz Eco Wyobraźnię" młodzież mogła zobaczyć film edukacyjny z zakładu przetwarzania elektrośmieci oraz wysłuchać koncertu zespołu Recycling Band.

IV Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu 2015

5 października - 26 listopada 2015 roku

Akcja rozpoczęła się od Gry miejskiej, czyli formy podchodów z zadaniami dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W tej edycji Organizatorom zależało na jak najbardziej praktycznym wymiarze działań. Dlatego też uczniowie biorący udział w Grze miejskiej mieli do wykonania dodatkowe zadanie. Poproszono ich o zorganizowanie w swoich lokalnych społecznościach kampanii promującej zbiórkę elektroodpadów. Każdy, kto miał do oddania powyżej 20kg zużytego sprzętu mógł skorzystać z bezpłatnej usługi odbioru ZSEiE z domu pod nazwą "Elektrośmieciarka". Za zgłoszony przez mieszkańców sprzęt szkoła otrzymywała punkty, a w konsekwencji nagrody (dla najskuteczniejszych zespołów).

III Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu 2014

24 września - 30 października 2014 roku

Tradycyjnie już w ramach Akcji zaproszono uczniów do wzięcia udziału w "Grze Miejskiej". Zabawa ta wykorzystuje metodykę podchodów, co wyjątkowo podoba się młodzieży. Około 2,5 km trasę przeszło aż 86 zespołów (47 ze szkół podstawowych i 39 z gimnazjów). Dodatkowo, na Placu Solnym wyświetlany był film edukacyjny dotyczący prawidłowego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, a w kilku punktach miasta zorganizowano zbiórkę elektroodpadów.

Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 2014

8 października - 2 grudnia 2014 roku

Akcję Krakowskich Dni Elektrorecyklingu rozpoczęła prowokacja ekologiczna, w ramach której "wyrzucono" na Plantach kilka ton zużytych pralek, lodówek i innych elektrośmieci. Wszystkie sprzęty wykorzystane do instalacji zostały oczywiście pozbawione wszelkich elementów szkodliwych i ustawione z największą starannością. Celem prowokacji było wywołanie fali oburzenia wśród mieszkańców oraz zainteresowania mediów, a co za tym idzie dyskusja  na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowokacja została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta i służbami porządkowymi. Na krakowskich Plantach można też było obejrzeć wystawę edukacyjną, a na ulicach Krakowa "patrol pana Pralki", czyli aktorzy w przebraniu imitującym sprzęt AGD rozdawali materiały edukacyjne (eko-kalendarze). W ramach Akcji zorganizowano też zbiórkę ZSEiE.

Warszawskie Dni Elektrorecyklingu 2014

20 października - 21 listopada 2014 roku

W Warszawie akcję otworzył konkurs dla szkół w formie Gry Miejskiej. Zabawa ta wykorzystuje metodykę podchodów, co wyjątkowo podoba się młodzieży. Około 2,5 km trasa, plansze z zadaniami i ciekawe zadania skusiły 15 szkół, które wystawiły 39 zespołów. Warszawiacy mogli też podziwiać ekspozycję plansz edukacyjnych wystawioną przed kinem Muranów. Kolorowe dzieła sztuki informowały o zagrożeniach dla środowiska naturalnego pojawiających się w związku z niewłaściwym wyrzucaniem odpadów niebezpiecznych oraz innych, podlegających selektywnej zbiórce. Natomiast na ul. Elektoralnej "posadzono" recyklingowe drzewo. Instalacja autorstwa pana Marka Zalewskiego w całości wykonana została z elektroodpadów.

II Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu 2013

9 października - 14 listopada 2013 roku

Sukces poprzedniej edycji WDE (w Rankingu Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w kategorii "Polska Gmina Przyjazna Recyklingowi" Miasto otrzymało pierwszą nagrodę) zmotywował Organizatorów do rozwinięcia formuły wydarzenia. Działania rozpoczęto od ciekawego happeningu na Rynku - pod Pręgierzem prawie 130 uczniów przebranych za "elektroodpady" protestowało i domagało się "drugiego życia i oddania do recyklingu". W kolejnych dniach dzieci i młodzież mogły wziąć udział w Grze Miejskiej (Elektrokonkurs). W jej drugiej edycji wzięły udział aż 62 zespoły!

I Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu 2012

13 września - 18 października 2012 roku

Akcję rozpoczęła prowokacja ekologiczna. W parku im. Edyty Stein we Wrocławiu porzuciliśmy blisko tonę starego sprzętu AGD. Oczywiście wcześniej został on pozbawiony wszelkich szkodliwych elementów, a nad całością dyskretnie czuwały służby porządkowe. Celem prowokacji było zwrócenie uwagi na temat konieczności selektywnej zbiórki i poprawnego postępowania ze zużytymi urządzeniami, co się udało! Od rana wzburzeni mieszkańcy zbierali się przy stercie złomu i próbowali znaleźć winnego całego zamieszania. Tego samego dnia, konferencją prasową rozpoczęliśmy dyskusję medialną na temat elektrośmieci. Dodatkowo, na Rynku wrocławskim otworzyliśmy wystawę edukacyjną "Ciekawostki na temat elektrośmieci". Humorystyczne rysunki wykonane przez rysownika oraz porady ekspertów w zapadający w pamięć sposób edukowały mieszkańców przez kilkanaście dni. Nieco później rozpoczął się konkurs o tematyce ekologicznej adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych  "ELEKTRO-KONKURS". Miał on formę podchodów.



O konkursie!